«Կրթության մասին» օրենքով պետությունը պետական բյուջեի հաշվին անվճար գրքերով ապահովում է միայն պետական դպրոցների առաջինից չորրորդ դասարանների աշակերտներին: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն առաջարկում է փոփոխություն կատարել օրենքում, ըստ որի՝ տարրական դասարանների բոլոր երեխաները, անկախ հանգամանքից` սովորում են պետական, թե ոչ պետական դպրոցում,  գրքերը կստանան անվճար:
Հեղինակի տեղեկացմամբ՝ այսօր պետական դպրոցների տարրական դասարաններում սովորում է 150.000 երեխա, ոչ պետական դպրոցներում՝ ավելի քան 4.000:
Գլխադասային՝ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի  դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը: Նրա խոսքով՝ նախագիծը վերացնում է առկա խտրական վերաբերմունքը: Պատգամավորը նշել է, որ Ազգային ժողովի նախորդ գումարման ընթացքում եւս հանձնաժողովը ստացել է բազմաթիվ բողոքներ՝ կապված դասագրքերի ձեռքբերման գործընթացում առկա անհավասարության հետ: Հասմիկ Հակոբյանը կոչ է արել կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:
Հարակից զեկույցում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը բարձրաձայնել է Կառավարության դրական տեսակետը: Նա նշել է, որ գործադիրը ներկայացրել է առաջարկություն, որն ընդունվել է:

Учащиеся начальных классов частных школ также будут обеспечены государством бесплатными учебниками
Согласно закону “O б образовании”, государство предоставляет бесплатные учебники за счет средств государственного бюджета только учащимся 1-4-х классов общеобразовательных школ. Член фракции “Гражданский договор” С.Габриелян предлагает внести изменение в закон, согласно которому все учащиеся начальных классов, независимо от того, учатся они в государственной или негосударственной школе, будут получать книги бесплатно.
По информации автора проекта, сегодня в начальных классах государственных школ обучается 150 000 детей, а негосударственных – более 4 000.
Положительное заключение профильной Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта представила член комиссии А.Акопян. По ее словам, проект устраняет существующее дискриминационное отношение. Депутат заметила, что в ходе предыдущего созыва НС в комиссию также поступали многочисленные жалобы, связанные с неравенством в процессе приобретения учебников. А.Акопян призвала проголосовать в пользу инициативы.
В содокладе заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян выразила положительное мнение правительства. Она также сообщила, что принято предложение, представленное исполнительной властью.